Jdi na obsah Jdi na menu
 

Léčivé obklady a náplasti 2.

Chlorofylová náplast

Zelené listy (daikon (= bílá ředkev), zelí, čínské zelí, nať řepy, ředkve, špenátu, pampelišky apod.) nasekáme na jemno a v třecí misce je rozmělníme na pastu, můžeme zahustit bílou moukou (10-20%). Nanesemr na ošetřovanou oblast ve vrstvě 1,5 cm a necháme 2-3 hodiny působit.

ilustra_n__foto_4c775a6e92.jpg

 

 

Absorbuje horečku (je možné jí použít na čelo, nad ušima a na zátylek) a uklidňuje zánětlivé procesy.

 

 

Obklad ze soli

Na pánvi prohřejeme 1/2 - 3/4kg soli (bílé nebo šedé, hrubé nebo jemné) a velmi teplou jí dáme do sáčku, který přiložíme na ošetřované místo.

20483.jpg

 

Zmírnění bolesti v dolní části břicha – křeče střev, křeče žaludku, menstruační křeče, zmírnění průjmu, při bolestech obecné povahy (hemeroidy, neuralgie, strnutí svalů apod.)

 

Náplast z pohanky

Smíchejte pohankovou mouku s teplou vodou tak, abyste získali tužší těsto. To aplikujte na ošetřovanou oblast ve vrstvě silné asi 2cm. Připevněte pomocí bavlněného šátku. Nechte působit 1-2hodiny nebo dokud těsto nezměkne a nezvodnatí. Efektivnější je udržovat náplast z pohanky teplou (je možné na ní proto dát sáček s zahřátou solí).

 

pohanka.jpgNáplast absorbuje vodu kůží přímo z tělesných tkání. Hromadění tekutin v dolní části břicha či hrudním koši, extrémní otoky kloubů způsobené podvrtnutím, při zánětu močového měchýře nebo při retenci moči – aplikovat na oblast moč. Měchýře (nutno opakovaně).

 

 

Náplast z lotosového kořene

Nastrouhejte čerstvý lotosový kořen, smíchejte ho s 5% nastrouhaného zázvoru a s 10-15% bílé mouky. Aplikujte přímo na kůži ve vrstvě cca 1,5cm a přikryjte gázou nebo ručníkem.

015912.jpg

Rozptýlení stagnujícího hlenu – např. v krku a průduškách (před tím aplikujte zázvorový obklad), dále na odstranění hlenových usazenin v čelních dutinách, při jejich ucpání nebo zhnisání. (7-10.denní kůra každý večer. Nejdřív zázvorový obklad na čelní dutiny, pak náplast přes noc (omotat gázou). Z očí nebo z nosu se začne vylučovat vodnatý neb hustý hlen.

 

Vrbové listy

3392.jpg

 

 

 Náplast (jako chlorofylová) na zlomeniny, podvrtnuté klouby a namožené svaly. Zábal: vývar z listů použít na studené zábaly ran a zhmožděnin.

 

 

 

 (bio.life.cz)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář